روش‌های طبیعی و انواع ماساژ برای رفع سردرد

بسیاری از انسان‌ها در همه جای دنیا، از انواع مختلف سردرد رنج می‌برند و به همین دلیل در مواجهه با امور روزانه دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند. در واقع سردردهای در یکی از سه دسته‌ی سردردهای میگرنی، تنشی و یا خوشه‌ای قرار دارند که صرف نظر از نوع سردرد، هر سردردی موجب کلافه شدن فرد می‌شود. معمولا سردردها درمان‌های مختلفی دارند که یکی از آن‌ها، استفاده از ماساژ است. در این مقاله، قصد داریم چند ماساژ برای رهایی از سردرد را خدمت شما معرفی کنیم. با ادامه مقاله ماساژ برای سردرد همراه صورتی‌ها باشید…

ماساژ برای سردرد

ماساژ برای سردرد

سردردها معمولا یکی از سه نوع تنشی، خوشه‎ای و میگرنی هستند. سردردهای خوشه‎ای که به طور عامیانه به آن سردرد می‌گویند معمولا بعد از بیدار شدن از خواب ایجاد شده و با مرور زمان شدیدتر می‌شود. سردردهای تنشی، به دلیل مشکلاتی همچون، استرس، اضطراب، خستگی و یا قرار گرفتن در معرض نور و صدای شدید ایجاد می‌شوند. سردردهای میگرنی که از نظر درد، تقریبا مانند، سردردهای تنشی هستند اما درد در این نوع سردرد، در یک طرف سر ایجاد می‌شود که هنگام حرکت کردن، صحبت کردن و یا سرفه کردن بدتر می‌شود.

همانطور که گفته شد، مهم نیست سردرد جزو کدام یک از انواع سردرد است. چیزی که مهم است، این است که ماساژ می‌تواند برای هر کدام از انواع سردردها، تسکین و درمان باشد. چرا که بر روی سر و گردن نقاطی وجود دارد که فشار و ماساژ این نقاط، می‌تواند سردرد شما را از بین ببرد. در این مقاله سه ماساژ برای سردرد خدمت شما معرفی خواهیم کرد که در نوع خود سریع‌ترین و دم‌دست‌ترین روش‌های تسکین سردردها می‌باشند.

ماساژ عضلات تراپزی (ذوزنقه‌ای)

در دو طرف ستون فقرات عضلاتی وجود دارد که به آن ماهیچه‌های تراپزی یا ذوزنقه‌ای گفته می‌شود که به شکل مثلث از بالای گردن تا وسط کمر کشیده شده‌اند. شما می‌توانید با ماساژ این ماهیچه‌‌ها، سردردهای خود را تکسین دهید. این ماساژ برای سردرد دارای ۲ حرکت کششی است.

ماساژ عضلات تراپزی (ذوزنقه‌ای)

برای انجام این ماساژ، از یک توپ تنیس استفاده خواهد شد که نه به شدت نرم است و نه زیاد سفت که باعث درد شود. ابتدا به روی کمرتان دراز بکشید و مطابق تصویر زیر، توپ تنیس را روی کمرتان قرار داده و زانوهای خود را جمع کنید. محل قرار گرفتن توپ نباید دقیقا روی ستون فقرات باشد. باید حدود ۲ تا ۳ سانتی‌متر از ستون فقرات‌تان فاصله داشته باشد. حرکت توپ بر روی کمرتان باید مطابق تصویر زیر باشد. از بالا شروع شود و تا انتها لگن ادامه داده شود. ۶۰ ثانیه این حرکت را تکرار کرده و سپس، طرف دیگر را به این روش ماساژ دهید.

ماساژ عضلات تراپزی (ذوزنقه‌ای)

مرحله بعدی استفاده از نیشگون است. برای اینکار ابتدا آرنج‌تان بر روی یک تکیه‌گاه محکمی مانند میز قرار داده و سپس برای نیشگون گرفتن ماهیچه ذوزنقه‌ای بین گردن و شانه، از بازوی مخالف استفاده کنید. ۸ تا ۶۰ ثانیه این حرکت را انجام دهید و پس با دست مخالف، طرف دیگر را نیشگون بگیرید. توجه داشته باشید، انگشتان خود را در شانه خود فرو نکنید و فقط خود ماهیچه را لمس کنید.

ماساژ برای درمان سردرد

کشش ماهیچه‌های پشت گردن

با استفاده از کشش ماهیچه‌های پشت گردن نیز می‌توانید برای تکسین سردرد استفاده کنید. با انجام ۳ حرکت کششی در ماهیچه‌های این ناحیه، از شر سردردهای حاصله در اثر مشکل در این ناحیه، خلاص شوید.

اولین حرکت کششی جهت ماساژ برای سردرد در ماهیچه پایه جمجمه انجام می‌گیرد. در این حرکت از یک توپ گلف یا پینگ پنگ استفاده خواهد شد. برای شروع، رو به کمر دراز بکشید و دست‌هایتان را مطابق شکل، در حالیکه توپ در بین آن‌ها قرار دارد، پشت سرتان قرار دهید. سپس دست‌هایتان را طوری قرار دهید که توپ در بالاترین نقطه ستون فقرات و کنار آن قرار بگیرد. سپس سرتان را به یک سمت بچرخانید تا توپ گلف را حرکت دهید. در این مدت دست‌هایتان باید ثابت باشند. پس از انجام این حرکت، برای سمت دیگر نیز تکرار کنید.

کشش ماهیچه‌های پشت گردن

حرکت بعدی ماساژ برای سردرد با استفاده از ماهیچه‌های پشت گردن، به این ترتیب است که همانطور که صاف نشسته‌اید، یک دست‌تان ار پی سرتان قرار دهید و با آن سرتان را به سمت جلو بکشید. توجه کنید زمانی که کشش را حس کردید باید آن را متوقف کنید. پس از ۸ تا ۶۰ ثانیه انجام این حرکت، برای دو سمت دیگر نیز این کشش را انجام دهید. با ادامه‌ی مطلب آموزش ماساژ برای سردرد همراه ما باشید.

کشش ماهیچه‌های پشت گردن

حرکت سوم در حالت درازکش خواهد بود. به این ترکیب که به طوری که رو به کمر دراز کشیده‌اید، مطابق تصویر، یک آرنج خود را در بالای سرتان قرار دهید و کف دست دیگرتان را در قسمت پایین ستون فقرات خود بگذارید. اگر دست راست را بالای سرتان قرار داده‌اید، سرتان را با سمت راست بکشید. این کار را تا زمانی که کشش را حس می‌کنید، ادامه دهید. این کار را برای سمت دیگر نیز به همیت ترتیب تکرار کنید.

کشش ماهیچه‌های پشت گردن

استفاده از رفلکسولوژی برای تسکین سردرد

یکی دیگر از روش‌های ماساژ برای سردرد بهره‌مندی از رفلکسولوژی می‌باشد. این روش یکی از شیوه‌های موثر برای رهایی از سردرد است. البته رفلکسولوژی مقوله‌ای بسیار گسترده بوده و کمک به تسکین سردرد، یکی از فواید آن می‌باشد. در این روش با فشار دادن بر روی نقاط خاصی از پاها می‌توان تاثیراتی در سایر نقاط داشت. یکی از بهترین روش‌های تسکین سردردهای ناشی از خستگی و فعالیت‌های روزانه استفاده از روش‌های فشار درمانی است. برای رفع هر کدام از سردردهای زیر، نقطه‌ی گفته شده بر روی پا را فشار دهید.

سردرد به علت اضطراب و استرس

برای رفع این سردرد، ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید. بعد از آن به قسمت داخلی انگشت بزرگ پا فشار وارد کنید. سپس روی قسمت انتهایی شست فشار وارد کنید.

سردرد به علت سینوزیت

یکی برای رفع این سردرد، به قسمت گوشتی تمامی انگشتان پا و قسمت‌های بیرونی و درونی شست، فشار وارد کنید.

سردرد به علت درد روی چشم

برای تسگین این سردرد، به قسمت انتهای شست پا و انگشت دوم و سوم فشار وارد کنید.

سردرد به علت فشار روی گردن و شانه

برای رهایی از نوع سردرد، قسمت زیرین انگشت کوچک و قسمت زیرین شست را فشار دهید.

استفاده از رفلکسولوژی برای تسکین سردرد

ماساژ یک معجره برای درمان بسیاری از بیماری‌ها

ماساژ را می‌توان به عنوان یک معجزه و مکمل برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بدن مطرح کرد. به طوری که با انجام روزانه چند دقیقه ماساژ می‌توان بدنی سالم‌تر و روانی آرام‌تر داشت که لازمه‌ی رسیدن به هدف‌ها و آرزوها در زندگی هستند. با خرید یک صندلی ماساژور و استفاده از آن در طول روز برای دوری از فشارهای روانی، سلامتی، شادابی و سرحال بودن را به خودتان هدیه دهید.

روتای، ارائه کننده انواع مبل ماساژور مفتخر است شما را در انتخاب و خرید صندلی و دستگاه ماساژور همراهی و راهنمایی کنید. حتماً قبل از خرید ماساژور از مشاوران ما که در خدمت شما هستند راهنمایی بگیرید تا شما را در انتخاب مناسب‌ترین ماساژور نسبت به نوع نیاز و بودجه‌تان کمک و همراهی کنیم.

برگرفته شده از وبلاگ روتای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *