روند تأثیرگذاری قیمت امروز دلار در اقتصاد

 

نقش قیمت امروز دلار در اقتصاد کشورها چنان پررنگ است که دلار را کلیدی ترین نرخ ارز دنیا می دانند. قیمت امروز دلار اگر بالا و پایین شود معادل است با بالا و پایین شدن کفه ی ترازوی کلیه امور اقتصادی. کنگره ی آمریکا در سال 1785 دلار را واحد پول آمریکا انتخاب کرد و از آن تاریخ به بعد نوسان قیمت روز دلار رابطه ای تنگاتنگ یافت با اقتصاد دیگر کشورها. جنس رابطه ی ایران و آمریکا از همان روزگار تا به امروز موضوعی چالش برانگیز بوده است و همواره مسائل سیاسی تعیین کننده صعود یا نزول قیمت روز دلار در صرافی ها ایران بودند مثلاً در این برهه ی زمانی کنونی نقش برجام و تحریم های آمریکا در داد و ستد بازار ایران غیر قابل انکار می باشد.

سال 97 برگ های پرفراز و نشیبی را بر چهره ی قیمت دلار امروز ثبت کرد افزایش یا کاهش قیمت امروز دلار تبدیل شده است به نقل مجلس مجالس ایرانی، در روزهای اخیر همه ی ما شاهد صف های عریض و طویل مردم در مقابل صرافی ها بودیم و تغییرات پی در پی بروزترین قیمت دلار در تابلوی اعلانات را مشاهده کرده ایم این تغییرات در حدی بود که بسیاری از کارشناسان اوضاع و احوال نوسان قیمت دلار در سال 97 را با زمان جنگ ایران و عراق مقایسه کرده اند. در این مقاله سعی داریم نگاهی اجمالی داشته باشیم بر قیمت دلار امروز در بازار آزاد و صرافی های تهران، در این بین نگاه انتقادیمان به نوسان قیمت امروز دلار را هم به اشتراک خواهیم گذاشت. پس اگر به مباحث مرتبط به قیمت دلار امروز علاقه مندید تا پایان همراه ما باشیم.

 

بروزترین قیمت دلار در ایران چند است؟

بروزترین قیمت دلار در صرافی های تهران 14.5000 تومان گزارش شده است البته قیمت فروش صراف ها به مرز 15.000 تومان هم رسید که این رقم در بازار آزاد تهران بالغ بر 15.000 تومان و در شعب ارزی بانک ها اندکی کمتر از صرافی ها بوده است. این در حالی است که سیر نزولی قیمت دلار امروز به چیزی حدود 13 درصد نسبت به هفته ی پیش رسید و این امر موجبات نگرانی خرده فروشان را فراهم آورده است. اما آمارها نشان می دهند روند بروزترین قیمت دلار طی ماه های اخیر بسیار پر شیب و تاب بوده است اگر بخواهیم خلاصه گزارشی از آخرین تغییرات قیمت امروز دلار ارائه دهیم می بایست اذعان داریم:

در مرداد 97 شاهد بیشترین افزایش قیمت روز دلار بوده ایم و از 16 مهر ماه 97 تا 17 مهر ماه 97 به طرز نجومی قیمت روز دلار در صرافی ها بالا رفت اما 17 مهر ماه 97 تا 22 مهر ماه 97 از قیمت روز دلار به طرز چشمگیری روز به روز کاسته شد و تا به این لحظه آبان 97 را می توان راکدترین دوران وضع قیمت دلار امروز دانست.

 

 

تأثیر تحریم های 13 آبان بر قیمت دلار امروز

روند قیمت دلار امروز تقریباً ثباتمند بود و تا این لحظه خوشبختانه چندان دچار نوسان قیمت روز دلار نبوده ایم. اما چرا؟ چالش برانگیزترین سؤالی که این روزها ذهن اهالی اقتصاد را درگیر کرده همین است: قرار بود آمریکا فاز دوم تحریم هایش را آغاز کند و قاعدتاً می بایست بروزترین قیمت دلار در صرافی ها سر به فلک می کشید اما چرا این گونه نشد؟ عامل کنترل کننده ی قیمت امروز دلار در بازار ایران چه بود؟

چندی پیش موج جدیدی از فشار ها و تحریم با خروج آمریکا از برجام شروع شد و پس لرزه آن قرار بود در 13 آبان رخ دهد اما گویا این طرح ناکام ماند لااقل تا به این لحظه. اگر چه اقتصاد ایران طعم روزهای بحرانی و بسیار ناگواری را چشید اما بانک مرکزی ایران اقدامات تدافعی در پیش گرفت بدین گونه که ارزها را به وفور در اختیار صرافی ها قرار داد و قاعدتاً عرضه ی زیاد دلار شکست قیمت روز دلار را در پی خواهد داشت. از سویی دیگر وقتی قیمت امروزدلار مناسب باشد، راه رخنه کردن دلالان در بازار سیاه دلار بسته خواهد شد. پس چاره ی درد در دست خودمان است نه بیگانگان. می بایست این فرهنگ در اذهان عمومی شکل بگیرد که انباشت ارز راهی برای سرمایه گذاری بلندمدت محسوب نمی شود شاید این امر در کوتاه مدت جواب دهد اما در دراز مدت کمر اقتصاد نیمه جان ایران را می شکند بنابراین آشفته بازار خرید و فروش ارز یک نتیجه بنیادین در بر داشت: افزایش قیمت دلار امروز چیزی نیست جز افزایش تقاضا و کاهش عرضه است و کاهش قیمت دلار امروز چیزی نیست جز افزایش عرضه و کاهش تقاضا. بنابراین شعارهایی چون: شروع فاز دوم تحریم ها، فلج کردن اقتصادی ایران، و رشد تصاعدی قیمت روز دلار در صرافی ها همه و همه صرفاً بار روانی و شگرد رسانه های بیگانه محسوب می شود.

چرا قیمت روز دلار در اقتصاد ایران تأثیرگذار است؟

از سال گذشته تا کنون صرافان هر روز مجبورند در پی اطلاع از اخبار قیمت روز دلار باشد و حتی گاهی نوسان بروزترین قیمت دلار چنان زیاد است که مجبورند هر لحظه عدد نمایش یافته در تابلوها را تغییر دهند یعنی هنوز قیمت امروز دلار ثبات نیافته که ناگاه دچار سیر صعودی یا نزولی می شود. نوسان قیمت روز دلار در سال 97 به اوج خود رسید البته در این حین دولت هم بیکار ننشست، دولت به منظور مهار کردن نوسان، قیمت دلار را به صورت دولتی اعلام کرد اما طولی نکشید که خرید و فروش دلار آزاد بیش از پیش رونق یافت و عرصه را برای اظهار وجود دلار دولتی تنگ تر کرد. هیجانات بالا و پایین رفتن بروزترین قیمت دلار در صرافی ها در حدی که خیل عظیمی از مردم را ترغیب کرد به امید کسب سود به فکر خرید و فروش دلار بیفتند و خرید ارز را راهی برای پس انداز خود در نظر بگیرند. طبیعتاً عواقب جبران ناپذیر استقبال ناگهانی از دلار بر کمر اقتصاد ایران قابل پیش بینی است. زمانی هم که کمر قیمت روز دلار در صرافی ها شکست مردم برای فروش ارزهای انباشت کرده ی خود سراسیمه به صرافی ها هجوم می آورد اما دیگر صرافی ها به خرید دلار تمایلی نشان نمی دهند. البته شایان ذکر است که از اقدامات رئیس بانک مرکزی هم یادی کنیم ایشان سریعاً در اوایل مهر ماه 97 برای کلیه ی بانک ها دستورالعملی صادر کردند مبنی بر اینکه همگان موظف ایم ارزها را از مردم بخریم و سرباز زدن از این امر عواقب قانونی در پی خواهد داشت. البته بستر افزایش امروز دلار، با توجه به تأثیر مستقیم قیمت امروز دلار در اقتصاد، همچنان اعمال تدابیر جسورانه تری را می طلبد تا بتوان سیر صعودی نوسان قیمت امروز دلار را مهار کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *