شربت سودوافدرین چیست؟

شربت سودوافدرین برای چیست؟

شربت سودوافدرین چیست؟

سودوافدرین نوعی داروی ضد احتقان است که بر روی رگ های خونی بینی تاثیر می گذارد . از این دارو برای درمان گرفتگی بینی و لوله های سینوسی استفاده می شود .

اثر ضد احتقان: سودوافدرین بطور مستقیم گیرنده های آلفا-آدرنرژیک مخاط تنفسی را تحریک کرده و عروق را تنگ می کند و سبب کاهش تورم غشای مخاط بینی ، کاهش پر خونی و ادم بافت و احتقان بینی ، باز شدن بیشتر راه هوایی (بینی) ، تخلیه ترشحات سینوسی و باز شدن شیپور استاش می شود.تحریک مستقیم گیرنده های بتا – آدرنرژیک ممکن است موجب شل شدن عضلات صاف نایژه شود.ممکن است CNS را تحریک کند.

سودوافدرین را نباید به کودک زیر 4 سال بدهید زیرا مرگ ناشی از مصرف این دارو در کودکان بسیار گزارش شده است .

قبل از مصرف این دارو در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید .

اگر در 14 روز گذشته از داروهای مهار کننده MAO استفاده کرده اید . مانند فورازولیدون ، ایزوکاربوکسازید ، فنلزین ، آزیلکت ، سلژیلین ، ترانیل سیپرومین و…

در صورتی که هرگونه بیماری قلبی و عروقی دارید

در صورتی که فشار خون بالا دارید و از داروهای کنترل فشارخون استفاده می کنید

در صروتی که دیابت دارید و از داروهای کنترل دیابت استفاده می کنید

اگر هرگونه اختلال در تیروئید مانند کم کاری و پرکاری تیروئید دارید

اگر باردار هستید و یا تصمیم به حاملگی دارید

در صورتی که در دوران شیردهی هستید و به نوزاد شیر میدهید

برخی از قرص های سودوافدرین می تواند حاوی آسپارتام یا فنیل آلانین باشد . در صورتی که دچار بیماری فنیل کتونوری (PKU) هستید نباید از این نوع قرص ها استفاده کنید

مصرف سودوافدرین در بارداری

این دارو در گروه C بارداری قرار دارد و ممکن است برای جنین مضر باشد . در صورتی که در دوره مصرف سودوافدرین متوجه بارداری خود شدید ، به پزشک اطلاع دهید

مصرف سودوافدرین در شیردهی

این دارو از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای سلامت کودک مضر باشد . در دوران شیردهی نباید از سودوافدرین استفاده کنید و اگر مجبور به مصرف این دارو هستید نباید به کودک شیر بدهید . در هر صورت طبق تجویز پزشک رفتار کنید .

در صورت فراموش کردن مصرف سودوافدرین چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود رافراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد سودوافدرین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با سودوافدرین مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با سودوافدرین می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد و حتی باعث مرگ شود . خودکشی نمایشی با این دارو روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

عوارض سودوافدرین

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند . پزشک شما به این دلیل این دارو را برایتان تجویز کرده است زیرا اعتقاد دارد فواید مصرف سودوافدرین برای شما بیشتر از عوارض جانبی آن است . در صورتی که با مصرف این دارو هر گونه نشانه ای از آلرژی و حساسیت در خود مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید . علائم آلرژی به این دارو عبارتنداز : خارش و قرمز شدن چشم ، تنگی نفس ، خشک شدن دهان و گلو ، تورم زبان و لب ، خارش پوست ، گرفتگی گوش و ….

برخی از عوارض جانبی سودوافدرین عبارتنداز :

عوارض جانبی:

اعصاب مرکزی: عصبانیت ، تحریک پذیری ، بی قراری ، سرگیجه ، ضعف ، بیخوابی، سردرد، خواب آلودگی ، منگی ، ترس ، اضطراب ، لرزش ، توهم

قلبی-عروقی: کلاپس قلبی-عروقی،تاکیکاردی، طپش قلب ، آریتمی

دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، بی اشتهایی ، خشکی دهان

سایر عوارض: رنگ پریدگی ، اشکال در تنفس ، سوزش ادرار

*توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط ، آریتمی قلبی یا زیادی فشار خون ، باید مصرف دارو قطع شود.

و …

تداخل دارویی سودوافدرین

این دارو با طیف وسیعی از داروها تداخل دارد . ممکن است با تغییر ساعات مصرف برخی از داروها ، بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد . برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز دارو ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید .

برخی از داروهایی که سودوافدرین تداخل دارند عبارتند از :

آتنولول / نادولول (Nadolol) / متوپرولول / لابتالول / کارودیلول / پروپرانولول /

آمی تریپتیلین / ایمی پرامین / نورتریپتیلین / دوکسپین /

سیتریزین / لوراتادین / لورازپام / اگزازپام / دیازپام

و…..

سودوافدرین با گریپ فروت تداخل دارد .

نحوۀ نگهداری:

دور از نور و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد. از یخ زدگی محافظت گردد.

منبع:شربت سودوافدرین چیست؟

شربت سودوافدرین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *