معرفی گل کوکب

معرفی گل کوکب

معرفی گل کوکب

گل های کوکب دارای تنوع و گوناگونی زیادی می باشند که به صورت تک شکوفه، دو شکوفه و چند شکوفه و رنگ های مختلف نارنجی، صورتی، گل بهی، زرد، قرمز، قرمز مایل به زرد و بنفش در طبیعت یافت می شود. گل های این گیاه درشت می باشند

طبقه بندی گل کوکب
گل زیبای کوکب اغلب به دو دسته کلی و حدودا 14 دسته فرعی تقسیم می شود در این مطلب برای شما طبقه بندی کلی این گل ها را آورده ایم.

گل کوکب کم پر
کم پر ساده: دارای چند گلبرگ شعاعی همپوش که در اطراف دیسک مرکزی قرار گرفته اند می باشد. این گل خیلی کوچک است.
کم پر یقه دار: دو ردیف گلبرگ که در اطراف دیسک مرکزی قرار گرفته اند گلبرگ های بیرونی شعاعی و پهن و گلبرگ های داخلی کوچک می باشند.
گل کوکب پر پز
1.گل فوق العاده زیبای کوکب شبیه به گل نیلوفر آبی: دارای گلبرگ های شعاعی پهن و دارای ظاهری تخت می باشند. در اندازه های کوچک و متوسط وجود دارند.

2.کوکب آنمونیک: دارای چند ردیف گلبرگ پهن و گروهی گلبرگ فشرده لوله ای شکل و متمرکز به سمت بالا می باشد.

3. گل کوکب زینتی: این گونه از گل زیبای کوکب نیز همانند دیگر انواع این گیاه دارای گلبرگ های شعاعی و پهن می باشند.

4. کوکب توپی: گلبرگ های این گل شعاعی و مارپیچ می باشند.

5.لانه زنبوری: گلبرگ های این گیاه کوچک، فشرده و شبیه لانه زنبور می باشند.

6. کوکب کاکتوسی: این گل زیبا نیز دارای گلبرگ های شعاعی و متمرکز د یک نقطه می باشد. گلبرگ ها باریک، بلند، دارای نوک تیز، پیچ خورده و بی نظم می باشند.

7. کوکب نیم کاکتوسی: گلبرگ های شعاعی و تمرکز در یک نقطه و پهن تر از کاکتوس می باشند.

انتشار کوکب
روش های متفاوتی برای تکثیر این گل زیبا وجود دارد. این گیاه از بذر پرورش می یابدحدودا 6 یا8 هفته قبل از سردی هوا و یخبندان بذر این گیاه را در منزل بکارید. بهتر است بذر این گیاه را در گلدان های جداگانه کاشته تا ریشه این گیاه فضای کافی برای رشد رشد داشته باشد. با استفاده از جداسازی ریشه لوله ای شکل گل کوکب ثابت وقتی می خواهیداز رنگ گل هایتان اطمینان پیدا کنید می توانید تکثیر را انجام دهید. پس از اینکه حفره ای 25سانتی متری حفر نمودید و مخلوطی از کود کمپوست را درون حفره ریختید ریشه ها را در عمق8 سانتی متری قرار دهید. با استفاده از قلمه زدن نیز می توان گل کوکب را تکثیر نمود.
پرورش گل زیبای کوکب
پرورش این گیاه ساده و آسان می باشد برای این گل ها نور کامل خورشید،مواد معدنی، کمپوست، مالچ خاکی غنی و تقویت شده نیاز خواهیم داشت.در فصل رشد به طور منظم از تقویت کننده ای با نیتروژن کم باید استفاده نمود. خاک باید همواره مرطوب باشد. برای پرپشت شدن بیشتر گیاه و تقویت رشد عرضی نوک ساقه ها را بین انگشتان فشار دهید. اغلب ساقه های این گیاه سه جوانه دارند برای داشتن گل های بزرگتر دو جوانه را جدا نموده و جوانه وسطی را نگاه داشته تا بزرگ شود.

معرفی گل کوکب

آفات و بیماری گل های کوکب
اکثر حشرات از جمله حلزون، حشرات مکنده، عنکبوت قرمز و کنه به طور کلی عاشق این گل می باشند برای ازبین بردن حلزون ها آن ها را باید از گیاه جدا نموده و برای دیگر حشرات صابون های ضد حشرات و حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر تشخیص دادید که گل زیبایتان بیمار است برای جلوگیری از پیشرفت آن از اسپری قارچ کش استفاده کنید.

خواص دارویی گل کوکب
از جوشانده این گیاه برای ضدعفونی نمودن زخم ها استفاده می شود و برای درمان ترک های لب و پاشنه پا 100 گرم از گل های این گیاه را برای یک ماه در بادام تلخ گذاشته، صاف نموده و روی ترک های لب و پا بمالید. این گیاه علاوه بر این کاربردها درمان کننده ورم معده، روده و کم اشتهایی می باشد.

منبع:معرفی گل کوکب

معرفی گل کوکب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *